Міноборони зобовʼязує (майже всіх) жінок стати на облік (ОНОВЛЕНО)

Міноборони розширило перелік професій, який зобовʼязує (майже всіх) жінок стати на військовий облік

109
ПІДПИСАТИСЯ НА ТИЖНЕВИК
Роз'яснюємо, що стоїть за 10 темами тижня та як воно стосується вас. Підпишиться, щоб читати там де вам зручно: в Telegram, Viber, Facebook або Instagram. Або відправимо на електронну пошту.

Президент доручив скоротити перелік спеціальностей та професій, які підлягають військовому обліку

18 січня 2022 року Президент Володимир Зеленський відповів на петицію про скасування наказу щодо взяття на військовий облік жінок. Як повідомили в Офісі президента, глава держави доручив міністру оборони скоротити перелік спеціальностей та професій, які підлягають військовому обліку, передає УНІАН.

Зеленський вважає, що суспільний резонанс довкола військового обліку для жінок був викликаний невдалою реалізацією норм Конституції та законодавства. Зокрема, відсутністю чітко визначеної процедури постановки жінок на військовий облік.

Ураховуючи високу суспільну увагу до порушеної в петиції проблематики та зважаючи, що її врегулювання законодавством України покладено на оборонне відомство, я звернувся до міністра оборони України Олексія Резнікова з проханням невідкладно й комплексно опрацювати порушене в петиції питання, – зазначив Зеленський.

Особливу увагу президент просить приділити розв’язанню таких питань:

  • суттєве уточнення (скорочення) переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, згідно з яким жінки беруться на військовий облік, з огляду на реальні потреби оборони держави;
  • впровадження сучасних цифрових технологій у процедури постановки на військовий облік з метою уникнення обов’язкової особистої присутності жінок під час постановки на облік;
  • врегулювання питання порядку проходження медичного огляду під час постановки на військовий облік жінок.

Також Зеленський доручив розв’язати питання щодо застосування виважених підходів щодо адміністративної відповідальності за несвоєчасну постановку жінок на військовий облік, поки не буде завершено процес врегулювання відповідної процедури та визначення остаточного переліку професій та спеціальностей.

Розширений перелік професій, який передбачає взяття жінок на військовий облік

Міноборони суттєво розширило перелік спеціальностей та професій, який передбачає взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних. Документ набув чинності 17 грудня. Про це йдеться у наказі міністерства від 11.10.2021 № 313.

Тобто, стати на військовий облік — це обов’язок, а не право українських жінок, і це відбуватиметься, якщо професія входить до розширеного переліку, а також якщо жінка придатна до проходження військової служби за станом здоров’я та віком (від 18 до 60 років).

Також директори підприємств повинні проконтролювати, щоб на військовий облік встали всі жінки, які працюють у компанії, та перевіряти наявність документів у нових працівників.

За прийом на роботу працівника без цього документа загрожує штаф від Держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Фахівці наголошують, що у назві однієї професії ховається дуже багато класифікацій, тому варто бути пильними. Наприклад, за професіями на облік мають стати головний бухгалтер, завідувач канцелярії, менеджери, начальник юридичного відділу.

Загалом йдеться про медійників та комунікаційників усіх категорій (журналісти, оператори, піарники, видавці, бібліотекарі, перекладачі та інші), медиків, аналітиків, фінансистів, науковців, менеджерів різного профілю, ветеринарів та інших. Повний перелік професій розміщений за посиланням — тут.

Що потрібно, аби стати на військовий облік:

  • заява про взяття на військовий облік;
  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • військово-обліковий документ;
  • свідоцтво про народження дітей (якщо є).

Наказ Міноборони не встановлює граничних строків для його виконання, тобто йдеться про перехід на нові правила й інше законодавство.

Радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова зазначила, що до кінця наступного тижня мають розробити алгоритм з поясненнями, як жінкам стати на військовий облік.

На війський облік жінки зможуть стати онлайн

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що новий закон про військовий облік жінок не був несподіваним. За її словами, таке рішення уряд прийняв лише заради того, щоб “навести лад” в обліку, а також оновити й удосконалити його. Про це Ганна Маляр написала у своєму Facebook.

Заступниця міністра оборони зазначила, що Закон, який запровадив такий облік, був прийнятий ще в березні цього року. Підтримала його абсолютна більшість фракцій. Тобто, за словами Маляр, це було спільним парламентським рішенням, спрямованим на оновлення, удосконалення системи військового обліку.

Військовий облік жінок був і раніше. Приміром постановою КМУ від 1994 передбачалось близько 40 професій/спеціальностей, що були підставою для взяття жінок на військовий облік. Що цікаво, до 2008 було заборонено оприлюднювати цю постанову, — написала Маляр.

Ганна Маляр зазначила, що йди до військкоматів вже завтра не потрібно. На це буде відведено увесь 2022 рік.

Протягом 2022 року Генеральний Штаб створить низку документів, які зроблять процес військового обліку зрозумілим, прозорим та максимально зручним. Також будуть переглядатись вже чинні норми, — написала заступниця.

Крім того, Маляр наголосила, що наразі міністерство працює над тим, щоб перевести в онлайн формат та автоматизувати цей процес хоча б у частині, де це буде технічно можливо.

Головнокомандувач ЗСУ заспокоює українок щодо військового обліку

Частину процесів, які здійснюються під час постановки на військовий облік, із 2022 року, імовірно, можна буде здійснити онлайн. Про це головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний поінформував у Facebook.

Готується такий порядок постановки на військовий облік, який дозволив би реалізувати дистанційно та онлайн якнайбільше процедур. Держава проводить антибюрократичну реформу, щоб людям не доводилося переносити папірці з місця на місце.

– Це стосується також і чоловіків – цифровізація має модернізувати військовий облік в цілому, – зазначив Залужний.

Він підкреслив, що упродовж 2022 року всі процедури будуть “відкалібровані” таким чином, щоб для громадянок України, чиї спеціальності є в переліку для військового обліку, та їхніх роботодавців процес постановки на облік був максимально комфортним.

Головнокомандувач ЗСУ зауважив, що також планується введення перехідної норми, яка стосуватиметься зборів (навчань) військовозобов’язаних – на навчання жінки будуть убувати винятково за власним бажанням.

 – Ми також плануємо запровадити перехідну норму, яка стосується зборів (навчань) військовозобов’язаних, а саме: на навчання жінки йдуть виключно за бажанням, – зазначив генерал-лейтенант.

Зі взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде! Єдине – Збройні сили просто знатимуть, які спеціалістки є в країні та можуть у крайньому разі долучитись до оборони держави. Відповідний порядок обліку існував в Україні й раніше, починаючи з 1994 року, хоча майже не працював.

Це також крок назустріч жінкам, які мають бажання проходити військову службу у Збройних силах України, для уникнення зайвих процедур при займанні посади за своєю спеціальністю, – наголосив він.

Водночас головнокомандувач ЗСУ побажав українцям щасливих та безпечних свят. Залужний запевнив, що Збройні сили України завжди “на захисті”.

Список професій буде переглянуто

Голова Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич анонсував скорочення списку професій жінок, представники яких мають стати на військовий облік в Україні. На своїй сторінці у Facebook він зазначив, що зараз там є професії, які не знадобляться ЗСУ.

Депутат нагадав, що ще навесні було прийнято закон, який передбачає, що жінки, які мають спеціальність та (або) професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

— Така норма була й раніше, але перелік визначав Кабінет Міністрів України, проте КМУ є великим колегіальним органом, а іноді рішення треба ухвалювати вже сьогодні. У законі ми зробили рамку, що цей перелік визначає Міністерство оборони. Але так сталося, що цей перелік юстувався і, коли він вийшов, ми побачили, що список дуже великий, — пояснив голова комітету.

Вони з міністром оборони Олексієм Резніковим дійшли згоди, що перелік буде переглянуто у бік зменшення.

— Тому що там є професії, які насправді не знадобляться Збройним Силам та іншим військовим формуванням, — написав він.

Як стати жінці на військовий облік: правила і необхідні документи

Алгоритм постановки на облік військовозобов’язаних жінок не відрізняється від аналогічної процедури в чоловіків. Як передає Укрінформ, про це на брифінгу в Києві розповів військовий комісар Київського обласного ТЦК та СП полковник Валерій Куценко.

Так, за його словами, для постановки на облік жінка-військовозобов’язана має повідомити свого керівника підприємства і з’явитися до територіально центру укомплектування до кінця 2022 року, щоб з’ясувати, чи підлягає вона військовому обліку.

Жінка пише заяву про те, що вона хоче стати на військовий облік, надає відповідні копії і оригінали документів: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб, народження дітей, про закінчення навчального закладу, довідку з роботи із зазначенням спеціальності, за якою вона працює на даний час, – зазначив Куценко.

Після цього ухвалюватиметься рішення, чи підлягає жінка військовому обліку.

Якщо вона підлягає цьому обліку, вона буде направлена для проходження військово-лікарської комісії за місцем реєстрації, – додав військовий комісар.

Відповідаючи на запитання, чи буде продовжений час роботи медкомісій, які зараз працюють у поліклініках двічі на тиждень, він зауважив, що це регулюється розпорядженням голови райдержадміністрації.

Встановлюються такі терміни роботи комісії, які забезпечують проведення медоглядів з усіма категоріями, які приходять в територіальний центр цього району – це і призовники, і військовозобов’язані, і військові, які приймаються на службу за контрактом. Якщо буде потреба.., то, звичайно, будуть графіки коригуватися в бік збільшення, – зазначив Куценко.

Щодо кадрового та фінансового забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для постановки жінок на військовий облік, він зауважив, що робота тільки починається.

Під час процесу ми будемо бачити, яке буде навантаження, і якщо буде необхідність збільшення кількості штатних працівників, відповідно й збільшення фінансування, то такі заявки будуть подані і ми будемо проводити роботу щодо коригування графіків роботи центрів, медкомісій, – заявив військовий комісар.

Під час брифінгу зазначалося, що громадяни можуть звертатись на “гарячу лінію” командування Сухопутних військ ЗСУ – 093-823-07-70, 066-823-07-70 та 068-823-07-70 (Whatsapp, Telegram, Viber).

Також у Міністерстві оборони повідомили, що до кінця 2022 року не каратимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік. Також адміністративна відповідальність не загрожує керівникам підприємств, де вони працюють.

Що загрожує жінкам без військового квитка?

Штраф для порушниць становитиме від 510 до 850 гривень. У разі повторного порушення або вчиненого в особливий період розміру адміністративного покарання збільшиться до 850-1700 гривень.

Для роботодавців штрафи будуть більшими. Якщо підприємство сприятиме ухиленню від військового обліку або не контролюватиме наявність документа, то його власнику доведеться заплатити від 5100 до 8500 гривень.

Чому перелік розширили?

24 квітня 2021 року набрав чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». У ньому й містилася норма про розширення переліку, щоб «привести нормативну базу у відповідність до закону».

Серед іншого, цей закон вимагав від жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, стати на військовий облік.

У жовтні (на шостий місяць після ухвалення закону) Міноборони створило перелік таких споріднених спеціальностей та професій, а 17 грудня він набрав чинності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Зрада чи перемога?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
ПІДТРИМАЙТЕ НАС
Без вашої підтримки, ми не зможемо розвивати якісну журналістику в нашому місті. Підтримати
Прокоментувати публікацію можно на наших сторінках в Telegram, Facebook або Instagram.
ДЖЕРЕЛОБабель